середа, 30 листопада 2022 р.

💬 30 листопада 1667 народився англійський сатирик, церковний діяч, публіцист, поет і письменник Джонатан Свіфт.

✔️Джонатан Свіфт в першу чергу запам 'ятався як автор книги "Подорож Гулівера", а своїми земляками він був визнаний як автор злободенних памфлетів, які викривали вади англійського суспільства.
✔️Життя Джонатана Свіфта просто дивовижне: він вважався негласним ірландським правителем.
✔️Його твори були популярні в усій Європі.
✔️Навіть ірландський намісник з посмішкою стверджував, що він править країною тільки з дозволу великого декана Джонатана Свіфта.
✍️Трішки біографії👇
🖋️Народився в Дубліні, в англійській родині.
🖋️Батько Свіфта не дожив до народження сина, мати через деякий час назавжди від'їжджає до Англії і Джонатана виховує його дядько, Годвін Свіфт, відомий дублінський адвокат.
🖋️Свіфт здобув хорошу освіту – спочатку в школі графства Кілкені (1673–1681), потім у дублінському Трініті-коледжі (1682–1688), де йому присудили ступінь бакалавра
мистецтв у 1686 році.
🖋️Вибух насилля, що стався в Ірландії 1689 року, змусив Свіфта шукати притулок в Англії.
🖋️До кінця того ж року він став секретарем сера Уільяма Темпла, дипломата у відставці та літератора, який жив у маєтку Мур-Парк, у графстві Суррей.
🖋️Свіфт залишався на цій посаді до загибелі сера Уільяма в січні 1699 року.
🖋️Це були чи не найкращі часи в його житті, адже він мав можливість досхочу працювати у величезній бібліотеці Темпла і саме тут, у Мур-Парку, починається поетична діяльність.
♥️Про особисте👇
✔️У маєтку Темпла він познайомився з дочкою служниці свого покровителя.
✔️Її звали Естер Джонсон.
✔️Вона була молодшою за майбутнього письменника на цілих п 'ятнадцять років. Їй було на той момент вісім. Проте вони стали коханими.
✔️Ця не зовсім зрозуміла для багатьох любов тривала до смерті автора.
✔️Кажуть, вони обвінчалися в 1716-му. А Свіфт зберігав до останнього у себе її локон.
🖋️1692 року йому присуджують ступінь магістра мистецтв в Оксфорді.
🖋️У 1695 році Свіфт був висвячений у сан священика англіканської церкви й упродовж наступного року служив у Кілруті, на півночі Ірландії. 🖋️Опинившись у центрі релігійних чвар, Свіфт починає писати один з відомих сатиричних творів – памфлет "Казка бочки", робота над яким тривала кілька років.
🖋️Назву роботи можна трактувати як "молоти кумедну дурницю". По суті, це сатирична енциклопедія розумового життя Великобританії кінця сімнадцятого століття. Як завжди, Свіфт у своїй манері розкрив величезну кількість вад людства: жадібність критиків, дурні суперечки і, звичайно ж, безталанність літературних опусів.
🖋️Також анонімний автор (письменник приховував своє справжнє ім 'я) вирішив поділитися своїми думками, пов' язаними з розколом християнської церкви і одвічними розбіжностями трьох її гілок.
🖋️В результаті талановитий літератор примудрився наслати на себе гнів всіх конфесій. Відповідно, ця неординарна робота закрила йому шлях на посаду Кентерберійського єпископа.
🖋️Проте твір досить швидко перетворився на бестселер. Тільки за один рік воно пережило три видання.
🖋️Ну а коли стало відомо, хто написав цю книгу, Свіфта відразу ж прийняли до лав культурної богеми Туманного Альбіону. Його шанували як одного з найбільш дотепних сучасників.
🖋️Літературна популярність стала ще більшою після виходу серії нарисів "Папери Бікерстафа" (1708–1709), в яких він висміював якогось Джона Патріджа, що складав щорічний астрологічний альманах.
🖋️Образ екстравагантного джентльмена Ісака Бікерстафа настільки припав до душі читачам, що близький до вігів есеїст Річард Стіл почав видавати від імені Бікерстафа повчально-сатиричний журнал "Бовтун" (1709).
🖋️У 1710 році Свіфту запропонували писати свої твори на замовлення уряду Великобританії.
🖋️Через три роки за зусилля, пов'язані з припиненням війни з французькою державою, Свіфта призначили деканом собору св. Патріка в Ірландії.
🖋️На цій посаді Джонатан Свіфт намагався абстрагуватися від громадської діяльності та політики. 🖋️Однак через кілька років він все-таки повернувся до колишніх занять. 🖋️Автор написав "Листи суконника", памфлет, який називався "Скромна пропозиція" в яких розкритикував кілька реформ Ірландії.
🖋️У Свіфта була дуже активна громадянська позиція. І завдяки їй став справжнім кумиром жителів Ірландії .
🖋️Його обирають почесним громадянином Дубліна (1729).
🖋️У цей період він пише багато поезій. Провідним жанром віршів є політична сатира.
🖋️Підсумок своєї творчої
діяльності Свіфт підводить в одному з найбільш значущих своїх поетичних творів –
"Віршах на смерть доктора Свіфта" (1731, видані 1738).
🖋️Головною книгою життя Джонатана Свіфта стають "Мандри до різних країн світу Лемюеля Гулівера".
🖋️Твір було опубліковано в 1726 році.
🖋️У своєму шедевральному творі він переконливо повідав читачам про ілюзорний світ, який так схожий на суспільство, в якому перебував автор.
🖋️В останні роки життя Свіфта переслідували постійно прогресуючі психічні розлади.
🖋️У 1742 році його знайшли без почуттів. Лікарі діагностували інсульт, після якого літератор доживав свої останні дні, він повністю втратив дієздатність не міг пересуватися. Крім того, жахлива хвороба позбавила його мови.
🖋️Незважаючи на хворобу і стан, Свіфт встиг заповідати деяку суму коштів на будівництво будинку для божевільних.
Ця лікарня була відкрита і працює досі.
🖋️Помер 19 жовтня 1745 року в Дубліні.
🖋️ Поховали літератора поруч з Естер Джонсон в центральній нефі собору Святого Патріка в Дубліні.
На його могилі вирізьблена складена ним епітафія:
✍️"Тут покоїться тіло Джонатана Свіфта, доктора богослов'я, декана цього кафедрального собору, жорстоке обурення не може більше терзати його серце. Проходь,
подорожній, і наслідуй, якщо зможеш, сміливому захиснику свободи".
👆Це цікаво👇
✔️Свіфт мав славу похмурого чоловіка, попри на те, що він завжди висміював недоліки. Навіть в його описах завжди говорилося про те, що обличчя у нього завжди суворе і навіть усмішка не пом’якшувала погляду.
✔️Письменник інкогніто любив брати участь в літературних і політичних суперечках. Навіть прийнятий в 1694 році духовний сан не завадив йому приїжджати в Лондон і, переодягнувшись в чорну сутану, сидіти за столиком в кав’ярнях і вислуховував літературні та політичні суперечки. Вислухавши все це, він вибухав дотепами і каламбуром, які довго переказувалися місцевими жителями.
✔️Свої твори Джонатан Свіфт публікував анонімно і абсолютно нічого не отримував за їх публікації. Цікаво, що тільки за твір «Подорожі Гуллівера» він взяв оплату в 200 фунтів стерлінгів. Але читачі завжди впізнавали Свіфта по убивчій іронії і уїдливій сатирі.
✔️«Подорожі Гуллівера» справжній бестселер. У перші три тижні було продано 10 000 екземплярів.
У книзі «Подорожі Гуллівера» письменник придумав нові слова – «йеху» і «ліліпут», які увійшли в мови всього світу. Крім того, автор твору описує два супутники червоної планети Марс. До слова, їх відкрили і описали вчені набагато пізніше.
✔️Письменник передбачив, що впаде в безумство. Прогулюючись якось в парку, Свіфт побачив засихаючого з верхівки в’яза. У роздумах Джонатан зауважив, що вмирати він буде також з голови. Так і сталося.
❗️І ще👇
✔️Репутація декана Свіфта була настільки висока, що в спогаді одного з друзів можна прочитати історію про затемнення.
🙂Одного разу перед собором зібралася юрба народу, щоб побачити сонячне затемнення. Шум дозвільних роззяв заважав Джонатану працювати, він вийшов на площу і оголосив, що затемнення відміняється. Натовп шанобливо вислухала декана і розійшлася.


Немає коментарів:

Дописати коментар